top of page

Müşteki Avukatlığı

İZMİR CEZA AVUKATI

Av. Mahmut DAĞHAN  

Şikayetçi olan tarafın hakları

Müşteki avukatlığı, bir davada taraflar arasında bir avukatın müşteki tarafını temsil etmesidir. Müşteki avukatı, müşteki adına dava sürecinde görüşlerini ifade etme, delil toplama ve müşteki adına dava açma gibi görevleri üstlenir.,

Müşteki avukatı, müşteki adına haklarını koruma, yasalar çerçevesinde müştekinin lehine olabilecek sonuçları elde etme ve müştekinin haklarının ihlal edilmemesi için çalışır. Aynı zamanda müşteki adına dava açma, dava sürecinde tanıkları dinleme, deliller toplama, dilekçe yazma ve müştekinin davada verilecek ifadelerini hazırlama gibi görevler de müşteki avukatının sorumlulukları arasındadır.

Müşteki avukatı, müştekinin yasal haklarını koruyacak şekilde hareket etmeli ve müştekinin en iyi ilgilerini gözetmelidir. Ayrıca müşteki avukatı, yasalar ve etik kurallara uymak zorundadır ve müşteki adına adil ve tarafsız bir şekilde hareket etmelidir.

2

Neden bir avukat ile şikayetçi olmalıyım?

Şikayetinizin hukuka uygun olması ve şikayete konu suçun kanuna göre iyi irdelenmesi zorunlu bir unsurdur.

Şikayet neticesinde alınacak fayda - zarar ve taraflar arasındaki çıkar dengesinin korunması alanında uzman bir ceza avukatıyla ölçümleyebilir ve buna istinaden adli ve idari işlemlerin başlatılmasına karar verebilirsiniz.

3

Nereye - Nasıl Şikayetçi olabilirim?

Bireysel anlamda başınıza gelen bir olay ile ilgili olarak şikayetinizi adli anlamda kolluk kuvvetlerine veya doğrudan mahal savcılığına yapabilirsiniz. 

İdari yollarla da şikayetinizi yetkili makamlara iletme imkanınız bulunuyorsa da, örneğin CİMER, Ombudsmanlık vs gibi, önemli olan şikayetinizin içeriğinin belirlenmesi ve daha hızlı netice alabilmek için doğru yere doğru zamanda başvuru yapmanızdır.

Nasıl şikayetçi olmanız gerektiği konusu ise tavsiyemiz elinize şikayetinizin sonunda bir evrak kayıt numarası, ifade tutanağı, ceraim numarası ya da son olarak bir soruşturma numarası kalacak şekilde ve mutlak surette yazılı olmalıdır. 

Etkin bir soruşturma yürütülmesi sadece şikayet makamlarının üzerine yüklenmemelidir. Zira işlerin yoğunluğu ve bazı noktalardaki tecrübesizlikler size bu konuda başlıca sıkıntılar getirebilir.

Av. Mahmut DAĞHAN

Av. Selin Ece ÖZTÜRKMEN

bottom of page