top of page

ARAÇ DEĞER KAYBI

Trafik kazaları, araçların fiziksel olarak zarar görmesine ve değerinin düşmesine neden olabilir. Araç değer kaybı, araç sahibinin kaybettiği potansiyel satış fiyatıdır. Bu kayıp, kaza sonrası tamir maliyetlerinin yanı sıra araç performansının veya görüntüsünün değişmesi gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Araç değer kaybının tazminatı, trafik kazasından sorumlu olan tarafın sigorta şirketine başvurularak talep edilebilir. Sigorta şirketi, kazanın yarattığı zararı belirlemek ve bu zararın değerini tespit etmek için bir periyodik değerlendirme yapar.

Araç sahibi, araç değer kaybı hakkında bir tazminat talep etmek için kazanın detaylı bir raporu ve araç değerinin belgelenmiş bir kaydı gerekmektedir. Bunlar, araçnın satış fiyatı, model ve yapım yılı, tamir gereklilikleri gibi faktörleri de içerecektir.

Araç değer kaybının tazminatı, kazanın sorumluluğunun belirlenmesine bağlı olarak sigorta şirketi tarafından ödenir. Bu nedenle, araç sahibinin kaza sonrası hızlı ve doğru bir şekilde hareket etmesi önemlidir.

Bu makalede belirtilen bilgiler genel bir rehberdir ve her durumda geçerli olmayabilir. Eğer trafik kazasından kaynaklanan araç değer kaybı hakkında tazminat talep etmek istiyorsanız, uzman bir avukatla danışmanız önerilir.

Sigortaya başvurmak zorunlu mudur? 

Evet. Kusurlu olan tarafın sigorta şirketi olması halinde ve poliçe limit tutarını aşmayan kısma kadar değer kaybı ödemesi talep edilmelidir.

2

Her araç için değer kaybı talep edilebilir mi?

Bir araçta gerçekten değerinde oluşan bir kaybın tespit edilebilmesi halinde değer kaybı her araç için talep edilebilecektir. Ancak aynı model, aynı kilometredeki iki araçtan birisinde daha önce kaza değişen olması vs gibi durumlarda ikisinin aynı değeri kaybedeceği söylenemeyecektir. Farklı olasılıklar farklı değer kaybı tutarlarını beraberinde getirmektedir. 

3

Poliçe limitini aşan tutar için ne yapabilirim?

Bu durumda bakiye zararlarınızı ancak kusurlu taraf olan araç sahibinden ve araç sürücüsünden talep edebilirsiniz. Bu husustaki zorlukları bizimle iletişime geçerek de aşabilirsiniz.

4

Kasko Şirketim Değer Kaybımı Öder mi?

Evet, kasko şirketinden araç değer kaybı tazminatı alınabilir. Ancak, kasko poliçesinin bu tür bir kaza durumunu kapsıp kapsmadığına ve poliçede belirtilen maksimum tazminat miktarına bağlıdır. Ayrıca, aracın önceki hasar durumunun ve genel durumunun da tazminat miktarını etkileyebileceği unutulmamalıdır.

5

Sigorta Şirketi Eksik Ödeme ya da Hiç Ödeme Yapmadı 

Bu durumda bakiye alacaklarınız için sigorta şirketine karşı aşağıdaki şekillerde hukuki sürece başvurabilirsiniz:

Sigorta Tahkim Kurulu - Genel Mahkemeler

Her iki yola da başvurmadan önce bir avukatın hukuki desteğinden mutlaka faydalanmanız, özellikle bu konuda uzman bir avukata danışmanız alacaklarınız hususunda size beklenmedik kayıplar yaşatmamak için büyük önem arz etmektedir.

Av. Mahmut DAĞHAN

Av. Selin Ece ÖZTÜRKMEN

bottom of page